ارز دیجیتال کوانتوم (qtum)

ارز دیجیتال کوانتوم (qtum)
ارز دیجیتالی است که کاربرپذیری قراردادهای هوشمند ایتریوم را با امنیت بیت کوین ترکیب می‌کند تا کوین مناسب برای استفاده سازمان‌های بزرگ را ایجاد کندکوانتو(qtum coin)
کوانتوم با نماد اختصاری (qtum). این کوین در ماه مارچ 2017 توسط شرکتی با همین نام در سنگاپور به بازار ارزهای‌دیجیتال معرفی شد. کوانتوم با ارائه راه‌حل قرارداد برتر یا Master Contract بسیاری از محدودیت‌های ایتریوم در زمینه قراردادهای هوشمند از جمله نیاز به آغازگر برای شروع کار قرارداد را از بین می‌برد. 
کوانتوم را می‌توان تنها پلتفرم مبتنی بر قراردادهای هوشمند دانست که بر اساس گواهی اثبات سند یا
Proof Of Sake عمل می‌کند. به زبان ساده، کوانتوم کوین‌های مصرف نشده از چندین تراکنش را به کیف پول کاربر اضافه می‌کند و گره سازنده بعدی را بر اساس تعداد کوین‌های هر گره انتخاب می‌نماید. در واقع، کوانتوم هم برای انتقال پول و هم برای ایجاد قراردادهای هوشمند بکار می‌رود.  این پلتفرم به پردازنده و قدرت محاسباتی بسیار قوی نیاز دارد. به همین دلیل، مصرف انرژی و برق بسیار بالایی دارد. کیف پول کوانتوم با نام OSX است که در حال حاضر تنها با سیستم عامل لینوکس و ویندوز کار می‌کند اما در آینده نزدیک شاهد توسعه نسخه سازگار با اندروید آن نیز خواهیم بود.