هش هدف "Hash Rate"

هش هدف  "Hash Rate"
در روند ماینینگ رمزارزها، هش هدف یک اندازه عددی است که یک بلاک هدر هش‌دار باید برای ایجاد یک بلاک جدید از آن کمتر و یا با آن مساوی باشد.هش هدف چیست؟

در روند ماینینگ رمزارزها، هش هدف رمزارز یک اندازه عددی است که یک بلاک هدر هش‌دار باید برای ایجاد یک بلاک جدید از آن کمتر و یا با آن مساوی باشد. هر بلاک هدر یک بلاک جداگانه در یک بلاک‌چین را مشخص می‌کند. به پروسه دریافت رمز‌ارز در ازای تکمیل برخی از کارها، ماینینگ رمز‌ارز می‌گویند.

ماهیت اصلی این کار بررسی و تایید صلاحیت معاملات ارزهای رمزنگاری شده معین است. در واقع، ماینرهای رمز‌ارز، حسابرس‌های بلاک‌چین‌ها هستند. وقتی عمل ماین را انجام می‌دهید، می‌توانید بدون خرج کردن پول رمزارز بدست بیاورید.

هش هدف برای تعیین سختی بلاک استفاده می‌شود و برای این که پردازش بلاک‌ها به موثرترین شکل انجام شود، این مقدار قابل تغییر است. به طور مثال، هش هدف در رمز‌ارزهایی که از سیستم PoW استفاده می‌کنند (از جمله بیت‌کوین)، استفاده می‌شوند تا میزان سختی ماینینگ را تعیین کنند. اگر یک رمز‌ارز از یک سیستم دیگر برای ماینینگ استفاده کند، لزومی بر وجود هش هدف نیست.
 

موضوعات کلیدی

  • در روند ماینینگ رمزارزها، هش هدف یک اندازه عددی است که یک بلاک هدر هش‌دار باید برای ایجاد یک بلاک جدید از آن کمتر و یا با آن مساوی باشد.
  • هش هدف در رمز‌ارزهایی که از سیستم PoW استفاده می‌کنند (از جمله بیت‌کوین)، استفاده می‌شوند تا میزان سختی ماینینگ را تعیین کنند.
  • اگر یک رمزارز از یک سیستم دیگر برای ماینینگ استفاده کند، لزومی بر وجود هش هدف رمزارز نیست.
  • شبکه بیت‌کوین سختی ماینینگ را با پایین یا بالا آوردن هش هدف تغییر می‌دهد تا فاصله بین ایجاد دو بلاک‌چین به 10 دقیقه برسد
     

هش هدف چگونه کار می‌کند؟

رمز‌ارزها بر مبنای بلاک‌چین‌هایی که تاریخچه‌ای از معاملات رمز‌ارز دارند، کار می‌کنند. این تراکنش‌ها با استفاده از یک سری از حروف الفبا-عدد هش‌ یا رمزنگاری می‌شوند. پروسه هشینگ شامل رد کردن یک رشته از اطلاعات از درون یک الگوریتم و تبدیل آن به یک خروجی با طول مشخص می‌شود. مهم نیست ورودی چه اندازه ای داشته باشد، خروجی هش همواره اندازه مشخصی دارد (اگر چه تعداد جایگشت‌هاش هش در موارد مختلف، عددی بسیار بزرگ است). هر باک، کد هش بلاک هدر قبل از خود را درونش دارد.

تایید صلاحیت و کدنویسی بلاک‌چین را ماینینگ می‌گویند. ماینینگ شامل استفاده از کامپیوتر برای راه‌اندازی الگوریتم‌های هش برای پردازش اخرین بلاک می‌شود. اطلاعاتی که کاربر باید ماین کند، در بلاک هدر قرار دارند. شبکه رمز‌ارز، برای هش هدف یک مقدار مشخص تعیین می‌کند و ماینرها با امتحان کردن مقادیر مختلف، باید سعی کنند این مقدار را حدس بزنند.

بلاک هدر درون خود اطلاعاتی چون شماره ورژن، مهر زمانی، کد هش استفاده شده در بلاک قبلی، هش ریشه مرکل (Merkle Root)، نانس و هش هدف رمزارز را دارد. بلاک ها با برداشتن هش هر بلاک، اضافه کردن یک رشته عددی رندوم (نانس) و هش کردن دوباره آن ایجاد می‌شوند.

اگز هش هر باک مطابق چیزی که از قبل تعیین شده است بشود، بلاک به بلاک‌چین اضافه می‌شود. گشتن میان راه‌حل‌ها برای حدس زدن نانس را تایید کار (Proof of Work) یا PoW می‌نامند. به کاربری که موفق به یافتن مقدار مورد نظر می‌شود به عنوان پرداخت، بلاک و رمز‌ارز داده می‌شود.
 

هش هدف برای بیت‌کوین

بیت‌کوین از الگوریتم SHA-256 برای هش کردن استفاده می‌کند. این الگوریتم به گونه‌ای رشته عددی را انتخاب می‌کند که برای پردازش آن نیاز به قدرت پردازش چند کامپیوتر که قابل حدس است، وجود دارد.

برای این که یک بلاک ماین شود، ماینر باید مقداری (نانس) را ایجاد کند که بعد از این که هش می‌شود، مقدارش کمتر یا مساوی اخرین بلاک اضافه شدن به شبکه بیت کوین باشد. این مقدار بین 0 (کمترین انتخاب موجود) و 256 بیت (بیشترین انتخاب موجود) متغیر است ولی احتمال انتخاب بیشترین مقدار بسیار کم است.

از آن جایی که هش هدف می‌تواند مقدار زیادی باشد، کاربر گاهی مجبور می‌شود تعداد زیادی عدد را امتحان کند تا موفق شود ماینینگ را انجام دهد. ماینر‌هایی که موفق به یافتن هش هدف نمی‌شوند، باید تا آمدن بلاک بعدی صبر کنند. (به همین دلیل است که ماینری که هش هدف رمزارز را پیدا می‌کند به برنده‌های مسابقه تشبیه می‌شود)

مقدار هش به صورت دوره‌ای تغییر می‌کند. فرایندهای هش که وظیفه تعیین مقادیر جدید را دارند به صورتی طراحی شده‌اند که بلاک‌چین (و رمز‌ارزهای آن را) ایمن نگه دارند. این فرایند قطعی است، بدین معنی که هر بار که از ورودی یکسان استفاده شود، نتیجه یکسانی حاصل خواهد شد. این فرایند سریع است و زمان زیادی نمی‌برد تا یک هش را برگرداند. این کار باعث می‌شود تعیین ورودی بسیار سخت شود مخصوصا برای اعدادی که اندازه آن‌ها بسیار بزرگ است. به مین دلیلی هر تغییر کوچک در ورودی، هش را تغییر می‌دهد.

 

اصطلاحات مربوطه
 

تایید کار (PoW)
تایید کار فرایندی را توصیف می‌کند که به شبکه بیت‌کوین امکان می‌دهد با دشوار کردن روند استخراج یا ثبت معاملات، ثبات خود را حفظ کند.

 

بلاک هدر چیست؟
بلاک هدر چیزی است که بلاک‌ها را در بلاک‌چین از یکدیگر متمایز می‌کند. ماینرها بلاک هدرها را هش می‌کنند تا در ازای آن جایزه یا پاداش دریافت کنند.
 

اثبات فعالیت
اثبات فعالیت الگوریتم اجماع بلاک‌چین مبتنی بر یک رویکرد ترکیبی است.

 

ارتفاع بلاک
ارتفاع بلاک طول کلی بلاک را نشان می‌دهد.

 

تعریف نانس
نانس عددی است که به بلاک هش‌ شده اضافه می‌شود که وقتی بلاک دوباره می‌شود، میزان سختی ان را تعیین می‌کند.

 

ماینینگ لایت‌کوین
پروسه اضافه کردن بلاک به بلاک‌چین لایت کوین را ماینینگ لایت‌کوین می‌گویند.