راهنمای مبتدیان در مورد سکوریتی توکن ها

راهنمای مبتدیان در مورد سکوریتی توکن ها
در ساده ترین تعریف ممکن می توان گفت که توکن، مثل یک کوپن یا بلیط است. توکن، نماینده چیزی در سیستمی مشخص است و می تواند سهم، ارزش یا حق رای یا موارد دیگر باشد.سکوریتی توکن چیست؟

سکوریتی توکن‌ها (Security Tokens)، یکی از موضوعات مهم در بازار اقتصاد جدید است که در این نوشته شما با آن آشنا می‌شوید و روش کار با آنها را به صورت کامل یاد می‌گیرید. سکوریتی توکن یا توکن اوراق بهادار، نسخه جدید اوراق بهادار در اقتصاد جهانی است که مفهوم جالبی دارد.

در قدیم، اوراق بهادار به هر ورقه یا سندی گفته می‌شد که به مالک، اجازه و حق نقل و انتقال آن دارایی را می‌داد. در واقع اوراق بهادار، ارزش مالی برای مالک داشتند و به آن حق مالکیت می‌داد. اوراق بهادار می‌توانستند بیانگر مالکیت یک شرکت باشند یا اینکه در یک قرارداد، به یکی از طرفین اختیار معامله را می‌داد. سکوریتی توکن، نسخه دیجیتالی اوراق بهادار قدیمی است. البته اینکه توکن چیست را در ادامه این نوشته متوجه خواهید شد.

منظور از توکن چیست؟
در ساده ترین تعریف ممکن می‌توان گفت که توکن، مثل یک کوپن یا بلیط است. توکن، نماینده چیزی در سیستمی مشخص است و می‌تواند سهم، ارزش یا حق رای یا موارد دیگر باشد. توکن، یک دارایی رمزنگاری شده را به خود اختصاص می‌دهد و در یک بلاک چین قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که توکن، ارز مجازی نیست و کلا ارز دیجیتال به حساب نمی آید!

شاید بپرسید که تفاوت توکن و ارز دیجیتال در چیست؟
ببینید، یک ارز دیجیتال مثل بیت کوین، اتر، ایکس کوین، بیت کوین کش و... می‌توانند مستقل از پلتفرم خود عمل کنند و داد و ستد شوند. ما می‌توانیم از ارزهای دیجیتال به عنوان ارزهای مستقل استفاده کنیم. در واقع می‌توان خارج از بستری که ارزهای دیجیتال توسعه یافته اند، می‌توان اقدام به خرید یا فروش ارزهای دیجیتال کرد.
در حالیکه توکن‌ها، به یک پلتفرم خاص مربوط می‌شوند. مثلا گولم (Golem)، توکنی است که به پلتفرم خاص یعنی اتریوم مربوط است. توکن، در واقع حکم دارایی را دارد. در مرحله عرضه اولیه سکه (ICO)، سازمانها به سرمایه گذارانشان توکن می‌دهند که نشان دهد آنها مالک هستند.
البته این را هم باید اضافه کنیم که توکن می‌تواند در هر اکوسیستمی، نقش خاص خودش را داشته باشد و محدود به یک نقش نیست. پس شما توکن را مثل یک بلیت یا سند یا اوراق بهادار شخصی در نظر بگیرید تا مفهومش برایتان آسان تر شود.

 

انواع توکن
توکن‎های ارزی  (Currency tokens)
توکن ‎‎های ابزاری  
(Utility tokens)
توکن‎‌های دارایی  (
Asset tokens)
توکن‎‌های سهمی  (
Equity tokens)
توکن‎‌های جایزه  
(Reward tokens)
توکن‎‌های سودده  (
Dividend tokens)
توکن‎‌های تضمینی (
Security tokens)
 

توکن‌ها چگونه مشخص می‌شوند؟
ببینید، وقتی یک توسعه دهنده، تعداد معینی از توکن را منتشر می‌کند، تعداد توکنها را محدود می‌کند تا قابل کنترل باشد. مثلا مشخص می‌کند که 20 هزار توکن قابل خریداری است. هر فردی که بخواهد آن توکن را تهیه کند، با توجه به قیمت آن توکن، ارزشش را می‌پردازد و اقدام به تهیه توکنها می‌کند.

معامله توکن چطور انجام می‌شود؟
معامله توکنها به روشی ساده انجام می‌شود. اگر شخصی بخواهد توکن را خریداری کند؛ ابتدا باید مقدار مشخصی اتر را به آدرس فروش عمومی ارسال کند. وقتی معامله انجام شد، آن شخص می‌تواند مقدار مشخصی از توکن را دریافت کند.

یادتان می‌آید که توکن می‌تواند نقش‌های متعددی داشته باشد؟ حالا می‌خواهیم به نقشهای مختلف توکن بپردازیم تا ببینید که توکنها، چگونه عمل می‌کنند و چطور ارزش پیدا می‌کنند؟

 

نقش‌های متفاوت توکن در اکوسیستم
 

حق مالکیت و حق رای
یکی از نقشهای توکن، دادن حق مالکیت به صاحبان توکن در اکوسیستم است. مثلا شما وقتی توکن داشته باشید، می‌توانید تصمیم بگیرید که در چه پروژه ای وارد شوید و از سرمایه گذاری در چه فرصتهایی خودداری کنید.

توکن به عنوان ارز
توکن می‌تواند به عنوان یک ارز یا ارزش باشد که با داشتن آن بتوانید داخل و بیرون از اکوسیستم معامله کنید.

حفظ ارزش و اقتصاد درونی
توکن‌ها، یک سیستم اقتصاد داخلی به وجود می‌آورند که به تبادل ارزش در اکوسیستم کمک می‌کنند. این کار باعث می‌شود که خریدار و فروشنده بتوانند در آن اکوسیستم، ارزشها را بین هم تبادل کنند.

توکن به عنوان پاسپورت
توکن، می‌تواند به عنوان درگاهی برای استفاده در کارکردهای خاص باشد. از این نظر می‌توان توکن را به عنوان یک پاسپورت در نظر گرفت که به افراد اجازه انجام دادن کارهای خاصی را می‌دهد. مثلا با داشتن توکن گولم، شما می‌توانید از مزایای ابرکامپیوتر گولم استفاده کنید.

توکن به عنوان ابزاری برای تبلیغات
صاحبان توکن، با داشتن آن می‌توانند تجربیاتشان را در اکوسیستم گسترش بدهند. مثلا می‌توانند تبلیغات کنند، جلب توجه بیشتری کنند و تجربه‌هایشان را با دیگران در میان بگذارند.

توکن برای توزیع عادلانه سود و مزایا
یکی از کاربردهای خوب توکن این است که باعث توزیع منصفانه سود و منافع مالی بین سرمایه گذاران در یک پروژه مشخص می‌شود و از تصاحب توکن توسط عده ای خاص جلوگیری می‌کند.

مزایای سکوریتی توکن‌ها
سکوریتی توکنها، واسطه‌ها را در معامله‌های مالی از بین می‌برند. سکوریتی توکن‌ها با از بین بردن واسطه‌ها، باعث کاهش هزینه‌ها و پیچیدگی‌ها می‌شود.
وقتی سکوریتی توکن واسطه‌های معاملات را از بین ببرند، باعث اجرای سریع و موفق معاملات می‌شوند.
همه افراد از تمام کشورها می‌توانند به بازار توکن دسترسی رایگان داشته باشند و همین موضوع باعث افزایش تعداد سرمایه گذارهای بازار توکن می‌شود.

Secutiry Tokens یا این اوراق بهادار از قراردادهای هوشمند برای فرآیندهای خود استفاده می‌کنند که باعث خودکار شدن فرآیندها می‌شود و هزینه وکیل و... را حذف می‌کند.
با کمک سکوریتی توکنها، میزان دستکاری و فساد واسطه‌ها به صفر می‌رسد.
معاملاتی که با سکوریتی توکنها انجام می‌شوند، راحت تر نقد می‌شود و سرمایه گذاران می‌توانند خیلی راحت پولشان را نقد کنند.
البته باید گفت که توکنهای اوراق بهادار، سرتاسر خوبی و مزیت نیستند و معایب خاص خودشان را دارند. مثلا یکی از بارزترین معایب سکوریتی توکن‌ها این است که با حذف واسطه‌ها در بازار سکوریتی توکن، تمام مسئولیتهای نقل و انتقالها برعهده خریدار یا فروشنده توکن می‌افتد و اگر افراد نتوانند این مسئولیتها را به درستی انجام دهند، روی کل بازار تاثیر می‌گذارد.

آینده سکوریتی توکن‌ها
موضوعی که می‌توان با قاطعیت گفت این است که سکوریتی توکن‌ها در آینده مورداستقبال بیشتری قرار می‌گیرد؛ تا حدی که سرمایه گذاران وال استریت هم به سمت سکوریتی توکن‌ها حرکت می‌کنند.
اوراق بهادار امنیتی، پشتوانه‌های قانونی و امنیت بالایی دارند و از این نظر بسیار قابل اطمینان هستند. یکی از افراد فعال در حوزه نسل جدید اقتصاد جهانی بر این باور است که سکوریتی توکن‌ها در آینده ای نزدیک، دنیای سهام و اوراق بهادار را متحول خواهند کرد. از آنجایی که این توکنها به صاحبان خود یک سود و بهره تضمینی می‌دهند و باعث سرعت بخشیدن به معاملات می‌شوند، می‌توان خیلی خوب به آنها اطمینان کرد و هر نوع مالکیتی را به صورت توکن درآورد. اگر مالکیتها به شکل توکن دربیایند، در این صورت، یک بازار عظیم و پر ارز و بی انتها خواهیم داشت که در آینده باید با آن کار کنیم.