توکن‌ های دیجیتال

توکن‌ های دیجیتال
رمزارزها، آلت‌کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال، در فضای مجازی اغلب به اشتباه به جای یکدیگر به کار گرفته می‌شوند. با این حال، ارزهای دیجیتال راس هرم و آلت‌کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال زیر مجموعه به حساب می‌آیند.


رمزارزها چیستند؟
رمزارزها، آلت‌کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال، در فضای مجازی اغلب به اشتباه به جای یکدیگر به کار گرفته می‌شوند. با این حال، ارزهای دیجیتال راس هرم و آلت‌کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال زیر مجموعه به حساب می‌آیند.یک ارز رمزنگاری شده، ارز استانداردی است که برای پرداخت یا دریافت در بلاکچین از آن استفاده می‌شود. بیت کوین، محبوب‌ترین رمز ارز محسوب می‌شود.
آلت‌کوین‌ها رمز ارزهای متنوع جایگزینی هستند که بعد از موفقیت بزرگی که نصیب بیت کوین شد، راه اندازی شدند. این اصطلاح در مورد سکه‌های جایگزینی  هستند که با بیت کوین کمی متفاوتند.  همانگونه که زیرمجموعه‌های بیت کوین به این منظور تقویت شدند که نقاط ضعف بیت کوین‌را از بین ببرند، ارزهای دیگر نیز راه‌اندازی شدند. لایت کوین، بیت کوین کش، نیم کوین و دوج کوین نمونه‌های رایج و شناخته شده‌ی آلت‌کوین‌ها هستند. اگرچه، هر کدام از این ارزها، درجات مختلفی از موفقیت را آزموده‌اند، اما هیچ‌کدام تا به حال به محبوبیتی نظیر بیت کوین دست نیافته‌اند.
توکن‌های دیجیتال یا دارایی‌های خاص و قابل معامله‌هستند یا ابزارهایی هستند که به منظور عرضه‌ی اولیه‌ی سکه‌ای (ICO) مبتنی بر بلاکچین ایجاد شده‌اند.

 

روش‌های کلیدی

  • ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای دیجیتالی هستند که برای سهولت در مبادلات مبتنی بر بلاکچین از آن استفاده می‌کنند
  • آلت‌کوین‌ها و توکن‌ های دیجیتال، ارز‌های رمزنگاری شده‌ای هستند که عملکردی متفاوت دارند.
  • توکن‌ های دیجیتال انواعی از رمز ارزهای مبتنی بر بلاکچین هستند که نشان‌دهنده‌ی دارایی خاصی هستند.
  • توکن‌ های دیجیتال اغلب به واسطه‌ی عرضه‌ی اولیه ارائه شده و باعث افزایش سرمایه می‌شوند.

 

توکن‌ های دیجیتال دقیقا چیست؟
توکن‌ های دیجیتال، یا دارایی‌های دیجیتال، انواع خاصی از توکن‌های مجازی هستند که در فضای بلاکچین استقرار یافته‌اند. این توکن‌ها نشان‌دهنده‌ی یک دارایی یا ابزار خاص هستند. بیشتر  اوقات باعث افزایش سرمایه می‌شوند، اما‌ گاه به عنوان زیرمجموعه‌ی ارزهای دیگر نیز کاربرد دارند.
به عنوان مثال، نقطه‌ی X در یک توکن میزان وفاداری مشتری به بلاکچین را نشان می‌دهد. بلاکچین از این جزئیات برای زنجیره‌ی فروش خود استفاده می‌کند. اما توکن دیگری به اندازه‌ای برای معامله‌گر می‌تواند ارزش داشته باشد که ساعت‌ها وقت بگذارد تا ویدئویی را ببیند که در بلاکچین به اشتراک گذاشته شده است.

برخی از توکن‌ های دیجیتال وجود دارند که نشان‌دهنده‌ی ارزش دیگر رمزارزها هستند. به عنوان مثال ارزش یک توکن مساوی با ۱۵ بیت کوین در بستر بلاکچین خاصی است. این توکن‌ها در بستر همان بلاکچین قابل معامله هستند.
در اصل، آلت کوین‌ها و رمز ارزها، ارزهای مجازی هستند که بلاکچین‌ مختص خود را دارند. پرداخت دیجیتال اولین موردی است که از این رمزارزها استفاده می‌شود.از طرف دیگر، توکن‌ های دیجیتال در راس بلاکچینی عمل می‌کنند که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند را ایجاد و اجرا می‌کنند. توکن‌ها در این روند، بیشتر برای سهولت در مبادلات استفاده می‌شوند.
توکن‌ های دیجیتال اغلب از طریق عرضه‌ی اولیه ICO به وجود آمده، توزیع شده، فروخته شده و به گردش در می‌آیند. این روش بیشتر به منظور تامین اعتبار‌ برای توسعه‌ی پروژه انجام می‌شود.
این دارایی‌های دیجیتال اغلب به کاربر اجازه می‌دهند بر اساس قالب‌های استاندارد از بلاکچین استفاده کنند. مثلا شبکه‌ی اتریوم به کاربر اجازه‌ی خلق توکن را می‌دهد. مبنای عمل این بلاکچین‌ها، مفهوم قراردادهای هوشمند یا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز است. این بلاکچین‌ها بر اساس کدهایی عمل می‌کنند که قابلیت برنامه ریزی دارند و به صورت خود بخود اجرا می‌شوند. از این کدها به منظور مدیریت تبادلاتی استفاده می‌شود که بر بستر بلاکچین عمل می‌کنند.

واژه‌های مرتبط

آلت کوین
آلت کوین‌ها رمز ارزهای جایگزین هستند که پس از موفقیت بیت کوین راه اندازی شد.

اترETH
اتر رمز ارز شبکه‌ی اتریوم است. همه‌‌ی برنامه‌های اتریوم‌‌ نیازمند قدرت محاسبه هستند. اتر توکنی برای پرداخت این قدرت است.

توکن غیر قابل تعویضNFT
توکن‌های رمزنگاری شده‌ی منحصر به فردی هستند که قابل تکرار نیستند. از این توکن‌ها برای تبادلات اقتصادی و غیراقتصادی استفاده می‌شود و انتظار می‌رود تا در آینده بازارهای جدیدی ایجاد کنند.

ICON
پلتفرمی است که برای سهولت تعاملات بین بلاکچین‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلتفرم به واسطه ارز دیجیتال ICEX حمایت می‌شود.

برست‌کوینBURST
برست کوین رمز ارزی است که از قراردادهای هوشمند  و دارایی‌های دیجیتال از الگوریتم استخراج اثبات ظرفیت استفاده می‌کند.

IOTA
یا
MIOTA لجری است که قابلیت ضبط و تبادل دارایی بین دستگاه‌های مختلف در سیستم اینترنت را دارد.