استیبل کوین

استیبل کوین
استیبل کوین ارز رمزنگاری شده‌ای است که سعی می‌کند ارزش بازار خود را به بعضی مراجع خارجی مرتبط سازد ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا قیمت کالایی مانند طلا وابسته باشند.استیبل‌کوین چیست؟
استیبل‌کوین یک کلاس جدید از ارزهای رمزنگاری شده است که هدف آن ارائه ثبات در قیمت می‌باشد و توسط یک سرمایه ذخیره پشتیبانی می‌شود. این نوع کوین‌ها توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند زیرا از دو جهت سود دارند، یکی پردازش سریع و امنیت و حریم خصوصی پرداخت ارز رمزنگاری شده و دیگری ارزش‌گذاری پایدار و بدون نوسان ارزهای فیات می‌باشد.


نکات کلیدی

  • استیبل‌کوین ارز رمزنگاری شده‌ای است که سعی می‌کند ارزش بازار خود را به بعضی مراجع خارجی مرتبط سازد
  • ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا قیمت کالایی مانند طلا وابسته باشند.
  • ثبات قیمت خود را از طریق وثیقه‌گذاری (پشتیبان‌گیری) یا از طریق مکانیسم‌های الگوریت می‌خرید و فروش دارایی مرجع یا مشتقات آن به دست می‌آورند


درک استیبل‌کوین‌ها
در حالی که بیت کوین معروف‌ترین ارز رمزنگاری شده به شمار می‌آید، معمولا دارای نوسانات بالایی در ارزش‌گذاری‌اش است. برای مثال، در نوامبر سال گذشته از سطح 5950 دلار به بیش از 19،700 دلار در دسامبر افزایش یافت، و سپس در اوایل فوریه حدود دو سوم کاهش یافت و به سطح 6900 دلار رسید. حتی نوسانات قیمت روزانه آن نیز ممکن است زیاد باشد؛ معمولا ارز رمزنگاری شده ممکن است در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد در هر جهت حرکت کند.
این نوع نوسانات کوتاه مدت باعث می‌شود بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده معروف برای استفاده روزمره مردم نامناسب باشند. اساسا یک ارز باید به عنوان یک وسیله مبادله پولی و یک روش ذخیره ارزش پولی عمل کند، و ارزش آن باید در طول مدت زمان طولانی نسبتا ثابت بماند. افراد اگر از قدرت خرید آن در روز بعد اط مینان نداشته باشند، از خرید آن خودداری می‌کنند.
در حالت ایده‌آل، یک ارز رمزنگاری شده باید قدرت خرید خود را حفظ کند و کمترین تورم ممکن را داشته باشد، به اندازه‌ای که افراد را تشویق کند تا به جای ذخیره توکن‌ها، آنها را خرج کنند. استیبل‌کوین‌ها یک راه حل برای دستیابی به این رفتار ایده‌آل فراهم می‌کنند.


دلایل ثبات قیمت
دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای فیات ذخایر پشتیبان آنها و اقدامات به موقع بازار توسط مقامات کنترل‌کننده، مانند بانک‌های مرکزی است. از آنجا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی وابسته هستند، مانند ذخایر طلا یا فارکس که به عنوان وثیقه عمل می‌کنند، ارزش‌گذاری آنها از نوسانات شدید در امان می‌ماند. 
حتی در موارد خاص شدید که ارزش‌گذاری یک ارز فیات ممکن است به شدت جا به جا شود، مقامات کنترل‌کننده برای حفظ ثبات قیمت وارد بازار می‌شوند و تقاضا و عرضه ارز را مدیریت می‌کنند. بخش عمد‌ه‌ای از ارزهای رمزنگاری شده فاقد این دو ویژگی اصلی هستند، یعنی هیچ ذخیره‌ای برای پشتیبانی ارزش‌گذاری‌شان ندارند و فاقد یک مقام مرکزی برای کنترل قیمت در صورت نیاز هستند.
استیبل‌کوین‌ها تلاش می‌کنند این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای رمزنگاری شده را برطرف کنند. سه دسته استیبل‌کوین وجود دارند که بر اساس مکانیسم کارشان متفاوت هستند.


استیبل‌کوین با وثیقه فیات
استیبل‌کوین‌های با وثیقه فیات یک ذخیره ارز فیات، مانند دلار آمریکا، را به عنوان وثیقه برای انتشار تعداد مناسبی از سکه‌های رمزنگاری شده نگهداری می‌کنند. انواع دیگر وثیقه می‌تواند شامل فلزات گران‌بها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشند، اما بیشتر استیبل‌کوین‌های با وثیقه فیات امروزی از ذخایر دلار استفاده می‌کنند.
چنین ذخایری توسط متولیان مستقل نگهداری می‌شوند و به طور منظم از نظر رعایت موارد لازم کنترل می‌شوند. tether یا (USDT) و TrueUSD سکه‌های رمزنگاری شده مشهوری هستند که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارند و توسط سپرده‌های دلاری پشتیبانی می‌شوند.
استیبل‌کوین با وثیقه رمزنگاری شده
استیبل‌کوین‌های با وثیقه رمزنگاری شده توسط ارزهای رمزنگاری شده دیگر پشتیبانی می‌شوند. از آنجا که ارز رمزنگاری شده ذخیره نیز ممکن است مستعد نوسانات زیادی باشد، چنین استیبل‌کوین‌هایی «بیش از حد وثیقه» دارند یعنی تعداد بیشتری از توکن های ارز رمزنگاری شده به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از استیبل‌کوین ها حفظ می‌شوند.

برای مثال، اتر به ارزش 2000 دلار ممکن است به عنوان ذخیره انتشار 1000 دلار استیبل‌کوین با وثیقه رمزنگاری شده در نظر گرفته شود، که تا 50 درصد نوسانات در ارز ذخیره (اتر) را در خود جای می‌دهد. بازرسی و نظارت مکرر به ثبات قیمت می‌افزاید. با پشتیبانی اتریوم، DAI متعلق به MakerDAO در برابر دلار آمریکا قرار گرفته است و اجازه استفاده از یک سبد دارایی رمزنگاری شده را به عنوان ذخیره می‌دهد.


استیبل‌کوین‌های بدون وثیقه (الگوریت می)
استیبل‌کوین‌های بدون وثیقه از هیچ ذخیره‌ای استفاده ن می‌کنند اما شامل یک مکانیزم کار مانند بانک مرکزی برای حفظ یک قیمت ثابت می‌شوند. به عنوان مثال کوین بیس وابسته به دلار از یک مکانیسم توافق و رضایت عمو می‌برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها بر اساس نیاز استفاده می‌کند. 
این اقدامات شبیه چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش‌گذاری ارز فیات است. این می‌تواند با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک سیستم عامل غیرمتمرکز که توانایی عملکرد خودمختار را دارد، به دست آید.