زی کش چیست؟

زی کش چیست؟
زی کش یک بلاکچین و رمزارز جدید است که امکان تراکنش‌های خصوصی (و به طور کلی، داده‌های خصوصی) در یک بلاکچین عمومی را فراهم می‌کندزی‌کش چیست؟
بیشتر مکالمات در مورد رمزارزها معمولاً با بیت‌کوین آغاز می‌شود و پایان می‌یابد. اما این رمزارز اصلی دارای اشکالات جدی است. بیت‌کوین علاوه بر هزینه‌های بالای معاملاتی، نقص اساسی در حفظ حریم خصوصی دارد. ایده‌ی بلاکچین عمومی‌و شفاف، ایده جذابی است اما مفاهیم مدرن حریم‌خصوصی را به چالش می‌کشد. در حالی که می‌تواند فعالیت‌های مجرمانه را محدود سازد، انتشار عمومی‌تراکنش‌های مالی ممکن است به راحتی برای کاربران مشکل ایجاد کند. به عنوان مثال، یک تراکنش مرتبط با مالیات در بلاکچین عمومی‌می‌تواند اطلاعات شخصی کاربر را افشا کند. به طور مشابه، تراکنش‌های خصوصی مربوط به کسب و کار که در بلاکچین‌های عمومی‌در دسترس هستند، می‌توانند مشکل‌ساز باشند.

زوکو ویلوکس، بنیان‌گذار و مدیرعامل زی‌کش گفته است: زی‌کش یک بلاکچین و رمزارز جدید است که امکان تراکنش‌های خصوصی (و به طور کلی، داده‌های خصوصی) در یک بلاکچین عمومی‌را فراهم می‌کند. این امر به کسب و کارها، مصرف‌کنندگان و برنامه‌های جدید این امکان را می‌دهد تا افرادی که به جزئیات تراکنش دسترسی دارند را کنترل کنند، حتی هنگام استفاده از بلاکچین جهانی و بدون مجوز.

زی‌کش یک بلاکچین و رمزارز متمرکز بر حریم خصوصی است که در پاسخ به نقص بیت‌کوین ساخته شده است. این رمزارز از همان الگوریتم بیت‌کوین استفاده می‌کند اما آن را به کمک پردازش نیمه شفاف بهبود می‌دهد. به عبارت ساده، این بدان معنی است که از شفافیت بنیادی بلاکچین بیت‌کوین برای پیاده‌سازی دقیق‌تر اجتناب می‌کند. در این پیاده‌سازی، داده‌های تراکنش کاربر به صورت انتخابی نشان داده می‌شوند. (همچنین مراجعه شود به: مهمترین رمزارزها غیر از بیت‌کوین).

ریشه‌های زی‌کش در زیرو کوین (Zerocoin) که در دهه 1980 توسعه یافت، نهفته است. زیرو کوین توسط متیو گرین، استاد کنونی دانشگاه جان هاپکینز، توسعه یافت. در آن زمان، او دانشجوی لیسانسه در این موسسه بود. زیرو کوین برای انجام معاملات بلاکچین از یک روش ریاضی جدید و پیچیده به نام اثبات دانایی صفر استفاده کرد. این اثبات تضمین می‌کند که محتوای تراکنش ناشناخته باقی می‌ماند، حتی زمانی که تراکنشه در یک لجر (دفتر کل) غیرمتمرکز به صورت عمومی‌قابل مشاهده باشد.

اما این تکرار زیرو کوین چندین اشکال داشت. این اشکالات در گزارش زی‌کش شرح داده شده‌اند. اولین مور، ماهیت پردازنده محاسبات آن بود. میانگین اندازه تراکنش با استفاده از زیرو کوین بیشتر از 45k بود و برای تایید به 45 میلی‌ثانیه نیاز داشت. نویسندگان این گزارش می‌نویسند: هزینه‌های لازم به ترتیب اندازه بیشتر از هزینه‌های بیت‌کوین است و می‌تواند به طور جدی از یک شبکه بیت‌کوین که در مقیاس عادی کار می‌کند، مالیات دریافت کند. دوماً، پیاده‌سازی زیرو کوین دارای کارآمدی محدودی بود. به عنوان مثال، یک مقدار دقیق منتقل نمی‌شد. کاربران محدود به انتقال مقادیر ثابت تعریف شده در سیستم بودند. به‌علاوه، این سیستم دارای رمزارز محلی نبود و فراداده (از جمله مقدار و تاریخ تراکنش) را از لجرهای عمومی‌پنهان نمی‌کرد.

زی‌کش ادعا می‌کند که کمبودهای زیر کش را با استفاده از zk-SNARK، یک اثبات دانایی صفر که تایید آن ساده و آسان است، تثبیت می‌کند. این اثبات اجازه می‌دهد تا تراکنش بدون افشای واقعی محتوا انجام شود. اساساً، آن الزامات بیت‌کوین را بدون فدا کردن ناشناس بودن، برآورده می‌کند. سه مورد ضروری برای بیت‌کوین به شرح زیر هستند: کوین قبلاً خرج نشده باشد، مجوز برای فرستندگان و ورودی برابر با خروجی.

ویژگی مهم دیگر زی‌کش، قابلیت تعویض توکن‌های آن است. این بدان معنی است که همه طرفین یک سیستم تراکنش بدون در نظر گرفتن سابقه تراکنش، با توکن‌های زی‌کش به صورت برابر رفتار می‌کنند. در بلاکچین‌های عمومی، این ویژگی‌ها غیرممکن هستند زیرا امکان قرار گرفتن توکن‌های طرف خاص بر اساس سابقه تراکنش آن در لیست سیاه وجود دارد. از این نظر، زی‌کش به پول نقد امروزی شباهت دارد. تمایز قائل شدن بین آن و دلار کاغذی از نظر ویژگی‌های خاص دشوار است زیرا به دست آوردن سابقه‌ی تراکنش آن‌ها دشوار است.

کاربردهای زی‌کش
در حالی که ماهیت شفاف و غیرمتمرکز رمزارزها دارای کاربردهای متعددی برای مصرف‌کنندگان است، اما استفاده از آن‌ها در اکوسیستم مالی مشکلاتی را به وجود می‌آورد. این امر در درجه اول به این دلیل است که شفافیت رادیکالی در یک سیستم مالی مبتنی بر محرمانه بودن، مشکل‌ساز است. اداره و راه‌اندازی یک بازار کاملاً شفاف غیرممکن است. اگر تراکنش‌های شامل موقعیت‌ها و ترازهای بازار قرار باشد علنی شوند، بازی در سیستم بین رقبا نسبتاً آسان خواهد بود. پیامد دیگر، افزایش لگاریتمی‌نرخ آن‌ها و در نتیجه سرعت تغییرات بازار است. همانطور که تاکنون سقوط شدید ناشی از تراکنش با فرکانس بالا نشان داده شده است، چنین تحولاتی می‌توانند برای سلامت کلی بازارها مضر باشند.

به همین منظور، زی‌کش ادعا می‌کند که نوع جدیدی از لجر توزیع شده به نام ««لایه امنیتی با دانایی صفر» یا ZSL را ایجاد کرده است. ZSL را می‌توان در بالای بلاکچین موجود برای افزایش کارآمدی قرار داد. آن از تراکنش‌های نیمه شفاف که می‌توانند در بازارهای مالی مورد استفاده قرار گیرد نیز پشتیبانی می‌کند. چنین تراکنش‌هایی باعث می‌شوند تا داده‌ها به صورت انتخابی آشکار شوند. به عنوان مثال‌، آنها می‌توانند داده‌های ضروری مانند تاریخ و زمان انجام یک تراکنش را برای بلاکچین‌های عمومی‌افشا نمایند اما جزئیات مهم از قبیل هویت طرفین تراکنش و مبلغ مربوطه را فاش نکنند. محرکه‌ی مالی موسسه‌ی (JPMorgan (JPM همکاری مشترکی با زی‌کش در زمینه‌ی استفاده از فناوری آن برای Quorum، لجر توزیع شده‌ی آماده شرکت و پلتفرم قرارداد هوشمند، داشته است. (همچنین مراجعه شود به: اثبات دانایی صفر می‌تواند بکارگیری رمزارز در وال استریت را افزایش دهد).

یکی دیگر از کاربردهای مهم زی‌کش در محافظت از داده‌های مصرف‌کننده است. تراکنش‌های مالی در بلاکچین عمومی‌شفاف هستند و در نتیجه، حساسیت کمتری نسبت به دستکاری توسط واسطه‌ها و کنترل‌کنندگان دارد. اما چنین شفافیتی مشکلات خاص خود را به همراه دارد. به عنوان مثال، تمام اطلاعات مالی مربوط به همه تراکنش‌ها کاملاً شفاف هستند. در مصاحبه‌ای، ساموئل کاسات ، مدیر ارشد استراتژی اتریوم، توضیح داد که استفاده از اثبات دانایی صفر به کاربران این اجازه را می‌دهد تا محتوای یک تراکنش را بدون نمایش آن درک کنند. به عنوان مثال، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا قبض‌های پزشکی خود را بدون نمایش محتوای آن در بلاکچین عمومی‌پرداخت کنند. از آن همچنین می‌توان برای نشان‌دادن این که یک کاربر پرداخت مالیات را انجام داده است، بدون نمایش جزئیاتی از جمله کل مبلغ پرداختی و کسر، استفاده‌شود.

زی‌کش در بازارها
بلوک پیدایش زی‌کش برای اولین بار در 28 اکتبر 2016 استخراج شد و از آن زمان تاکنون برای معاملات در دسترس است. در حال حاضر برای خرید و فروش در صرافی‌های معروف رمزارزها از قبیل Huobi ،Binance و صرافی Winklevoss Gemini در دسترس است. در زمان راه‌اندازی، آن 4293.37 دلار قیمت داشت. اما قیمت آن طی دو ماه 98.8 درصد سقوط کرد و به 49 دلار رسید. افزایش قیمت رمزارز و ارزش‌گذاری برای زی‌کش خوب بوده است. در سال گذشته، قیمت آن 1108 درصد افزایش یافته است. در سال جاری، در اولین هفته از ژانویه به 876.31 دلار رسید اما از 14 می‌2018 تقریبا 48 درصد YTD کاهش یافته است که افت عمومی‌بازار را نشان می‌دهد.

اما ممکن است آینده روشنی در پیش داشته باشد. علاوه بر مشارکت در صنعت، زی‌کش همچنین از سرمایه‌گذاران رای اعتماد گرفته است. در گزارشی در اوایل سال جاری، Grayscale Investments پیش‌بینی کرده است كه هدف قیمت آن 60000 دلار در سال 2025 می‌باشد. نویسنده این گزارش، متیو بك، دو دلیل اصلی را برای پیش‌بینی خود بیان كرد. اولین مورد شباهت زی‌کش به بیت‌کوین است. به گفته بک، شباهت در مدل‌های اقتصادی بین زی‌کش و بیت‌کوین به این معنا است که در آینده ممکن است مانند بیت‌کوین به یک ذخیره ارزش تبدیل شود. دلیل دوم برای رشد زی‌کش در آینده، تاکید آن بر حریم خصوصی است. بک اظهار داشت که این امر زی‌کش را قادر می‌سازد تا به یک وسیله سرمایه‌گذاری برون‌مرزی تبدیل شود. وی افزود: ما ZEC را به عنوان اولین فرصت سرمایه‌گذاری برون‌مرزی جهانی یا یک حساب بانکی سوئیس در جیب فرض‌می‌کنیم. دلیل سوم برای ادعای بک، کارآمدی زی‌کش است. بك اظهار داشت: از آنجایی که کمبود دانش در مورد منبع و یا استفاده قبلی از ZEC به عنوان یک ویژگی از شبکه زی‌کش پذیرفته شده است، هزینه‌های پذیرش تمام ZEC یکسان است. او افزود که این ویژگی برای تبدیل شدن یک ارز به یک وسیله‌ی داد و ستد نقدی ضروری است.

کلام آخر
زی‌کش یک بلاکچین و رمزارزی است که برای غلبه بر نقص حریم خصوصی بیت‌کوین توسعه یافته است. از آنجایی که از اثبات دانایی صفر برای تایید و تصدیق تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلاکچین زی‌کش دارای کاربردی عملی برای کسب و کارها و سازمان‌های بزرگ علاقمند به سیستم‌هایی است که مزایای فناوری بلاکچین را با حریم خصوصی ترکیب می‌کنند.
سرمایه‌گذاری در رمزارزها و عرضه‌ی اولیه سکه (
ICO) بسیار خطرناک و احتکارآمیز است و این مقاله، توصیه‌ای از سوی سایت یا نویسندگان مبنی بر سرمایه‌گذاری در رمزارزها یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که وضعیت هر فرد منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری مالی از یک متخصص واجد شرایط مشاوره گرفته شود. این سایت هیچ صحبتی در مورد صحت یا مناسبت اطلاعات مندرج در این مقاله ارائه نمی‌دهد. از تاریخ نوشته شدن این مقاله، نویسنده 0.01 بیت‌کوین داشته است.