چرا باید در رمزارزها سرمایه‌گذاری کرد؟

چرا باید در رمزارزها سرمایه‌گذاری کرد؟
شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان جدید ماهانه ده‌ها پیشنهاد جدید اضافه می‌کنند که بیشتر آن‌ها اکنون از طریق عرضه اولیه‌ی سکه (ICO) راه‌اندازی می‌شوندچرا باید در رمزارزها سرمایه‌گذاری کرد؟
تردیدی وجود ندارد که ارزهای دیجیتال در دو سال گذشته یکی از خبرسازترین حوزه‌های سرمایه گذاری بوده‌ان. با رشد باورنکردنی (و بطور بالقوه دستکاری شده) بیت‌کوین (BTC)، حوزه رمزارزها همچنان به گسترش خود ادامه داده است.
شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان جدید ماهانه ده‌ها پیشنهاد جدید اضافه می‌کنند که بیشتر آن‌ها اکنون از طریق عرضه اولیه‌ی سکه (
ICO) راه‌اندازی می‌شوند. در میان بسیاری از علاقمندان به ارزهای دیجیتال هنوز این حس وجود دارد که در صورت ایجاد فرصت مناسب، دسته‌ای جدید از میلیونرهای ارز‌دیجیتال (یا میلیاردرها) می‌توانند به صورت کوتاه‌مدت متولد شوند. اما آیا برای آن دسته از افرادی که هنوز در فضای ارز‌دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده‌اند، دلایل قانع‌کننده‌ای به منظور شروع سرمایه‌گذاری وجود دارد؟ در ادامه، برخی از ملاحظاتی که باید قبل از کاوش در جهان رمزارزها به خاطر بسپاریم را بررسی خواهیم‌کرد.

بالقوه یا حدس و گمان؟
در حالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران ابراز امیدواری می‌کنند که منابع ارز‌دیجیتال هنوز هم می‌توانند از مزایای افزایش ناگهانی قیمت بهره‌مند شوند، در طرف مقابل بحث‌هایی نیز مبنی بر بی‌ارزش بودن توکن‌ها و سکه‌های مجازی وجود دارد. رهبران سرمایه‌گذاری مانند جیمی‌دیمون از JPMorgan تا آنجایی پیش رفته‌اند که ارزهای دیجیتال را به دلیل چیزی بیش از حدس و گمان بودن مورد انتقاد قرار می‌دهند و یا حتی ادعا می‌کنند که آن‌ها فاجعه حبابی در انتظار وقوع هستند.
البته، حتی با حدس و گمان نیز می‌توان انبوهی از سرمایه‌گذارانی که مایلند ریسک کنند را پیدا کرد. به هر یک از
ICO‌های برجسته اخیر نگاه کنید تا ببینید که چه میزان از سرمایه‌گذاران حاضر هستند نسبت به پیشنهادات دیجیتال جدید متعهد شوند، حتی اکنون. EOS، یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین ورود به بازارها، در هنگام تلاش برای شروع کار با مشکلات و مسائل زیادی روبرو شده است. همانطور که جامعه EOS که عملاً توسط تیم توسعه ارز‌دیجیتال بدون کمک باقی مانده بود، توانسته نحوه کارکرد اکوسیستم EOS را متوجه شود، ارز غیرمتمرکز عمدتاً توسط درصد کمی‌از سرمایه‌گذاران که اکثریت زیادی از توکن‌ها را در اختیار دارند، تسلط پیدا می‌کند. با این وجود، علیرغم وجود این چالش‌ها و نگرانی‌های بسیار و متنوع، EOS توانست 4 میلیارد دلار باورنکردنی در طول دوره‌ی ICO یک ساله به دست آورد.
صرف نظر از ماهیت سوداگرانه رمزارزها، هنوز طرفداران زیادی در جامعه حاضرند که بر روی موفقیت آینده خود شرط‌بندی کنند. اگرچه ممکن است به ندرت پیش بیاید که تحلیلگران مشهور ارزش شش رقمی‌را برای توکن‌هایی مانند
BTC و اتر پیش‌بینی کنند، ذهنیت پیرامون این پیش‌بینی‌ها در میان بسیاری از سرمایه‌گذاران گسترده باقی می‌ماند.
نگرانی عمده دیگر در مورد پتانسیل ارزهای دیجیتال مربوط به بکارگیری گسترده در دنیای اصلی مالی و تجاری است. در حالی که این صنعت به این هدف دست یافته است، اما بیشتر افراد جامعه موافقت هستند که آن هنوز به موفقیت و پیشرفت غیرمنتظره نرسیده است. اینکه کسی این موضوع را به عنوان فرصت فوق‌العاده‌ی در انتظار اتفاق ببیند یا نشانه‌ای از این که رمزارزها هرگز در جریان اصلی راه پیدا نمی‌کنند، به دیدگاه و سطح خوش‌بینی شما بستگی دارد.

بی‌ثباتی و نوسان قیمت
به طور گسترده شناخته شده است که ارزهای دیجیتال سطح بالایی از نوسانات (و گاهی اوقات شدید) را تجربه می‌کنند. با این وجود، نگاه به رکوردهای بالای صنعت در روزهای پایانی سال 2017 به عنوان نشانه‌ای از پتانسیل رشد فضا می‌تواند دلگرم‌کننده باشد. شاید اکنون که مطالعه نشان داده است که صعود حماسی بیت‌کوین به 20000 دلار ممکن است نتیجه دستکاری ارز بوده باشد، این نگاه در میان سرمایه‌گذاران رمزارزها تغییر کند. از زمان آن اوج شدید، BTC حدود دو سوم از ارزش خود را از دست داده است. آن هفته‌ها کاهش تدریجی را تجربه کرده است به طوری که برخی از تحلیلگران اکنون پیش‌بینی می‌کنند که این کاهش ارزش تا چه حد ادامه پیدا خواهد کرد. سایر رمزارزها تمایل دارند که از بیت‌کوین پیروی کنند. جای تعجبی ندارد که ارزش بازار ارزهای دیجیتال فقط در عرض چند ساعت، میلیاردها کاهش پیدا کند.

امنیت
یکی از جنبه‌های قابل توجه و منحصر به فرد رمزارزها نیز بدهی چشمگیر است. رمزارزها به دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود، سطح بی‌سابقه‌ای از حریم خصوصی و خودمختاری و همچنین خطرات جدید مرتبط با امنیت را به کاربران ارائه می‌دهند. کارشناسان محاسبه کرده‌اند که به طور متوسط روزانه میلیون‌ها دلار توکن دیجیتال سرقت می‌شود. حتی در حالی که فضای توسعه رمزارزها با ارائه پیشنهادات جدید همچنان در حال توسعه است، هک‌ها و فعالیت‌های کلاهبرداری همچنان بیداد می‌کنند. آن دسته از سرمایه‌گذارانی که کاوش در فضای ارز‌دیجیتال را انتخاب می‌کنند، باید بدانند که اقدامات امنیتی ویژه کاملاً ضروری هستند و حتی این اقدامات ممکن است به اندازه کافی از دارایی‌ها در برابر هکرهایی که به طور مداوم بر روی اصلاح تکنیک‌های خود کار می‌کنند، محافظت نکنند.
اگرچه روشن است که دلایل زیادی برای تردید در مورد ارزهای دیجیتال به عنوان یک گروه وجود دارد، حامیان ارزهای دیجیتال نیز چشم‌اندازی ارائه کرده‌اند که به نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی نیز قانع‌‌کننده می‌باشد. از فضای ارزهای دیجیتال غالباً به عنوان یک صنعت تحول‌آفرین یاد می‌شود، و این امکان وجود دارد که ارزهای دیجیتال جهان را به همان روشی که اینترنت در دهه 1990 اختلال ایجاد کرد، برهم بزنند. بله، اینترنت حباب دات‌کام را ایجاد کرده است اما همچنین ثابت شده است که تأثیر گسترده‌ای تقریباً در هر زمینه‌ای از زندگی عمومی‌داشته است. حامیان ارزهای دیجیتال ممکن است مایل باشند تا حباب و مسائل مربوط به جهان رمزنگاری نوپا را با این شرط تحمل کنند که در نهایت همان نوع تأثیر را خواهد داشت. در صورتی که شما نیز چنین اعتقادی دارید، دیگر فرصتی مانند زمان حاضر برای درگیر شدن در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال به دست نخواهید آورد.

سرمایه‌گذاری در رمزارزها و عرضه اولیه سکه (ICO) بسیار خطرناک و سوداگرانه است و این مقاله به منظور توصیه‌ی سرمایه‌گذاری در رمزارزها یا ICO نوشته نشده است. از آنجایی که وضعیت هر فرد منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم‌گیری مالی از یک متخصص واجد شرایط مشاوره گرفته شود. این سایت هیچ صحبتی در مورد صحت یا درستی اطلاعات مندرج در اینجا ارائه نمی‌دهد. از زمان نوشتن این مقاله، نویسنده دارای بیت‌کوین و ریپل بوده است.