چرا اتر حتی با وجود موفقیت اتریوم، ممکن است شکست بخورد؟

چرا اتر حتی با وجود موفقیت اتریوم، ممکن است شکست بخورد؟
اتر جزئی حیاتی از قراردادهایی هوشمند محسوب می‌شود. دلیل این گفته این است که گازی که پشتوانه‌ی شبکه‌ی اتریوم است، متکی به افرادی است که این توکن را معامله و خرید و فروش می‌کنند.

چرا اتر حتی با وجود موفقیت اتریوم، ممکن است شکست بخورد؟

در اواسط ژانویه‌ی سال جاری، خریداران آلت کوین ERC-20 که بر بستر اتریوم عمل می‌کند، شگفتی آفریدند. آن‌ها باعث شدند تا این ارز به قیمت شگفت انگیز ۱۴۰۰ دلار به ازای هر توکن برسد. این ارز با رسیدن به این قیمت، توانست به جایگاه دومین ارز بزرگ بازار ارزهای دیجیتال دست یابد. اکنون، با عنایت به اینکه صنعت عرضه‌ی اولیه توکن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، قیمت اتر به درصد کوچکی از آن قیمت رسیده است. در زمان نوشتن این مقاله،  تنها ۲۲۶ دلار به ازای هر توکن قیمت دارد.

در طی چند ماه گذشته، سرمایه‌گذاران متوجه ارتباط بین قیمت این ارز، با فراز و فرود قیمت ICO شده‌اند. در جریان این روند، قیمت آن سقوط کرد. اکنون قیمت اتر تنها بخش کوچکی از قیمتی است که یکبار به آن دست یافته بود. این امر باعث شد سرمایه‌گذارانی که آن را خریده و نگه‌ داشته بودند، در یک سال گذشته دچار ضرر هنگفتی شوند.

بنا به آخرین گزارش Coindesk، سرمایه‌گذاران در هر جایی، هنوز در پی یافتن رابطه بین ارزش توکن یک ارز دیجیتال و بلاک‌چین آن ارز هستند. اما هنوز با گذشت زمان، به نظر می‌رسد همبستگی بین قیمت یک توکن، مانند اتر، و کاربرد آن به عنوان سوختی برای اکوسیستم بلاک چین، ارتباطی قوی نیست. به عبارت ساده‌تر، حتی اگر  این ارز دیجیتال در بازار از قیمت مناسبی، نسبت به سقف تاریخی خود، برخوردار نیست، اما اتریوم به عنوان بلاک چین، هنوز شبکه‌ای قوی و مهم محسوب می‌شود.

ایده پروتکل Fat

آلبرت ونگر، یکی از شرکای Union Square Ventures، در اوایل به وجود آمدن ارزهای دیجیتال، تز معروفی با نام ایده‌ی پروتکل Fat را معرفی کرد. طبق استدلال این فرضیه، افزایش قیمت توکنی مانند اتر، می‌تواند توانایی توسعه‌دهندگان پلتفرم‌های دسترسی آزاد را شکوفا کند. این توانایی باعث می‌شود حتی پلتفرم‌های رایگان، ارزش بیشتری پیدا کنند. منشا اصلی ایده این است که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن بر بستر بلاک چین، می‌توانند هزینه‌ای را برای خدماتی که ارائه می‌دهند، از کاربران دریافت نمایند. این در حالی است که دیگر پروتکل‌هایی مانند HTTP که رایگان هستند، خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند‌.

اکنون تحلیلگران در پی این مطلب هستند که آیا توکن‌های ابزاری می‌توانند به واسطه‌ی قدرت پولی ارزهای بی‌پشتوانه محدود شوند یا خیر. آن‌ها این محدودیت را به دلیل تضاد قیمت با ارزش آن بررسی می‌کنند.

قانون گرشام

بر اساس این گزارش، قانون گرشام به این اصل توجه می‌کند که" پول بد، پول خوب را از بین‌ می‌برد"  به عبارت دیگر، یک توکن برای این‌که بتواند تراکنشی را در شبکه‌ی بلاک چین فعال کند، لزوما نباید برای ذخیره ارز یا سرمایه‌گذاری ویژگی خاصی داشته باشد.  اگر توکن مناسب ذخیره کردن باشد، دیگر برای مبادله استفاده نخواهد شد. پیروان قانون گرشام بر این باورند که در بهترین حالت در بازار ارزهای دیجیتال، توکنی به عنوان بیت بد شناخته می‌شود که بتواند سودی را عاید بلاک‌چین خود کند.  در نتیجه لزومی ندارد که برای بررسی ارزها، استهلاک یا تورم را در نظر بگیرید. این اصل می‌تواند به کاربران انگیزه بدهد تا به جای نگه داری از ارزها به عنوان سرمایه‌گذاری،  به معامله در بازار ارز بپردازند. به همین دلیل منتقدان بیت کوین عقیده دارند که بیت کوین به دلیل کمبود و فسادناپذیری، از ویژگی ذکر شده برخوردار نیست. بیت کوین بیشتر به عنوان ارزی است که مناسب ذخیره کردن است شناخته می‌شود. این ارز جذابیتی برای خرید و فروش و معامله ندارد.

آینده اتر

اتر جزئی حیاتی از قراردادهایی هوشمند محسوب می‌شود. دلیل این گفته این است که گازی که پشتوانه‌ی شبکه‌ی اتریوم است، متکی به افرادی است که این توکن را معامله و خرید و فروش می‌کنند.

این مورد دقیقا نقطه‌ی مقابل تمایل بیش از حد کاربران به نگه‌داری ارز ICO است. کاربران این ارزها را ذخیره می‌کردند تا در عرضه‌ی اولیه بتوانند مشارکت داشته باشند.اکنون که از محبوبیت ICO کاسته شده است، چرخه تغییر کرده است.  دارندگان ICO، اتر را به این امید نگه داشته‌اند که با ارزان شدن این توکن، بتوانند پول خود را نقد کنند تا به امور دیگر خود بپردازند. در صورت وقوع این رخداد، حتی اگر اتر از نظر عملکردی برای بلاک چین اتریوم مهم باشد، قیمت آن حتی می‌تواند کمتر از این قیمت شود